“İklim değişikliği tek bir ülke tarafından çözülemez”

Muqe

New member
Haberler: Bayan Hamutoko, bir SASSCAL araştırma projesi kapsamında doktoranızı tamamladıktan sonra, sonraki araştırma programı climapAfrica’da yer alacaksınız. Bu program hakkında özel olan ne düşünüyorsunuz?

Josefina Tulimevava Hamutoko: İklim değişikliği dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri ve küresel bir sorun olduğu için tek bir kişi, ülke veya kıta tarafından çözülemez. Farklı bakış açılarına sahip farklı insanların ortak çabalarını gerektirir. Bu program, Afrika’nın farklı yerlerinden ve farklı disiplinlerden bilim insanlarını, iklim değişikliğinin yarattığı zorluklara çözüm ve uyum stratejileri bulmak için Alman uzmanlarla bir araya getirmesi nedeniyle özeldir. Hem climapAfrica finansman programı hem de SASSCAL hakkında sevdiğim bir şey de, disiplinler arası araştırmanın Afrika’da Afrikalı olmayanlar tarafından değil, Afrikalılarla birlikte yürütülmesi.

climapAfrica programındaki çeşitli çalışma gruplarının amacı nedir ve odak noktanız nedir?

Jeolog Dr. Josefina Tulimevava Hamutoko, doktorasını bir SASSCAL araştırma projesinde almıştır.

© Josefina Tulimevava Hamutoko

Çalışma grupları, bilgi, fikir ve becerileri paylaşmak üzere benzer araştırma konuları üzerinde çalışan program katılımcılarını bir araya getirmenin kolay bir yoludur. İklim değişikliği ve modelleme çalışma grubuna bizzat katılıyorum. Temel amacımız, çeşitli modelleme teknikleri kullanarak iklim değişikliğine karşı geçmiş, şimdiki ve/veya gelecekteki çevresel tepkilerin anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Konum, hidroloji ve sulak alan kullanımı ve yönetimi hakkındaki bilgileri geliştirmeyi amaçlıyor. Bunun için, Namibya ile Angola arasında sınır aşan bir nehir havzası olan Cuvelai Havzası’nın bir envanterini ve değerlendirmesini yapıyorum.

Çalışmanızdan elde edilen araştırma sonuçlarının diğer Afrika bölgeleri için de geçerli olma olasılığını görüyor musunuz?

Kesin. Araştırmam, “WeMAST” olarak bilinen daha büyük bir projenin parçası. Kısaca özetlemek gerekirse, WeMAST projesi, SADC bölgesindeki (SADC: Güney Afrika Kalkınma Topluluğu) sürdürülebilir sulak alan değerlendirme ve izleme hizmetlerini, politika ve yönetim uygulamalarını destekleyen bir Dünya Gözlemi (EO) tabanlı platform geliştirecek ve konuşlandıracaktır (SADC: Güney Afrika Kalkınma Topluluğu) ücretsiz olarak mevcut uyduları geliştirecek ve kullanacaktır. dayalı EO verileri. Bu nedenle, bu çalışma diğer Afrika bölgeleri için de uygulanabilir olmalıdır. Bu projede yaptığımız değerlendirme türü için Afrika ülkeleri için hangi açık kaynak YG verilerinin mevcut olduğunu bilmek, veriler zaten mevcut olduğundan diğer bölgelere de bir bilgi avantajı sağlayacaktır.

climapAfrica çerçevesindeki ağ, yurtdışında eğitim görmüş Afrikalı araştırmacıların döndükten sonra da bilimsel temaslar kurmaya devam etmelerini sağlamayı amaçlıyor. Şimdiye kadarki deneyiminiz nasıl?

Bu noktada belirtmek isterim ki Haberler gerçekten müteşekkirim Yüksek lisans derecem bir SPACES programı aracılığıyla DAAD tarafından finanse edildi, ardından doktoram iklim yeterlilik merkezi SASSCAL aracılığıyla, şimdi ise climapAfrica finansman programı aracılığıyla post-doc tarafından finanse edildi. Bu araştırma programlarının tümü, Haberler terfi desteği olmadan Haberler Bu akademik kariyere devam edemezdim.

climapAfrica programının ağ oluşturmayı sağlamasının ve mevcut ilişkileri güçlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Farklı kurumlardan insanlarla tanışmak gerçekten çok faydalı oldu. Bugünün dünyası küresel bir köy ve kariyerlerimizin bu köyde hayatta kalması ancak çok disiplinli işbirliği ve ağ oluşturma yoluyla mümkün. Bir gün nerede olacağınızı asla bilemezsiniz ve bu nedenle dünyanın her yerinde bağlantılara ihtiyacınız var.

Bayan Hamutoko, röportaj için teşekkürler.

iklimAfrika

bu Haberler “climapAfrica”ya toplam 4,5 milyon euro ile destek veriyor. İklim araştırması ve iklimin korunmasında geleceğin liderlerini teşvik etmeye yönelik bu program, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından bilimsel olarak koordine edilmekte ve operasyonel olarak uygulanmaktadır. Hem mükemmel bir doktora sonrası burs programı hem de mezunlar için çok çeşitli teklifler içerir. DAAD, uygulamada WASCAL ve SASSCAL ile yakın işbirliği içindedir. Mezunların çalışmaları, konuya özel konferanslar, çalıştaylar ve yöntem kursları ile güçlendirilmekte ve siyaset ve bilim arasındaki arayüzde “Bilim Politikası Danışmanlığı” ve “Bilim Yönetimi” alanlarında ileri eğitim sunulmaktadır.