Esra Hankulu’nun mevtinde Ümitcan Uygun’a 10 yıl mahpus cezası!

Muqe

New member
Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’nde yalnız yaşadığı meskeninde geçen yıl 5 Ağustos’ta meyyit bulundu. Hankulu ile geceyi konutta geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in vefatıyla ilgili devam eden soruşturmada kuşkulu olan Ümitcan Uygun gözaltına alındı. Uygun ‘kasten öldürme’ kabahatinden tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

Ben öldürmedim

Baş travması daha sonrası meydana gelen iç kanama kararı ömrünü kaybettiği belirlenen Esra’nın vefatıyla ilgili Ümitcan Uygun’un ‘kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’in ise ‘suç kanıtlarını karartma’ hatasından 5 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık Ümitcan Uygun ile taraf avukatları hazır bulundu. Mahkemede son savunmasını yapan Uygun, “Doğru bir tanedir ve er ya da geç ortaya çıkacaktır. Ben kimseyi öldürmedim, beraatımı talep ediyorum” dedi.

10 Yıl mahpus cezası

Avukat beyanlarının akabinde sonucunı açıklayan mahkeme, Uygun’a ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ cürmünden 10 yıl mahpus cezası verdi. Kararda takdir indirimi uygulanmadı. Kararla birlikte sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’e ise ‘suç kanıtlarını karartma’ cürmünden 1’er ay 6’şar gün mahpus cezası verilerek kararın açıklanması geri bırakıldı.