Erkeklerde depresyon belirtisi!

Muqe

New member
Bir erkek depresyona girdiği vakit onun ve etrafındakilerin bunu fark etmesi pekte de kolay değildir.

Çünkü hastalık kendini her vakit isteksizlik, depresif ruh hali, uyku bozuklukları yahut iştahsızlık üzere tipik semptomlarla göstermez.

Erkeklerde tipik şikayetler daha az tipik şikayetlerle üst üste gelebilir. Hangi işaretlerin ortaya çıkabileceğini açıklıyoruz.

1. Çok sinirlilik

Hayatta her vakit kendimizden ve diğerlerinden mutlu olmadığımız ve saniyeler ortasında tavana gidebileceğimiz vakit içinder vardır.

Ancak bu durum kural değil istisna olmalıdır. Bu durum çok boyutlara ulaşırsa ve ayrıyeten mesela öfke nöbetleri, saldırganlık ve hatta şiddete başvurma isteği ile tabir edilirse, makul şartlar altında yardım almalısınız.

Aşırı sonluluk, bilhassa öteki semptomlarla bir arada geliyorsa, depresyon belirtisi olabilir.

Sinirlilik sürecinde erkekler yalnızca kendi hallerine sonlanmaz etrafındaki olgulara da hudut olur, bu durum yalnızca kendi mutsuzluğuna sebep olmakla kalmaz ve etrafındakileri de mutsuz eder.

2. Bağımlılık yapan davranış

Bağımlılık davranışı depresyona da işaret edebilir, zira erkekler ekseriyetle sırf fizikî şikayetleri olduğunda doktora masraflar ve mesela alkol üzere sarhoş edici unsurlarla olumsuz hisleri hafifçeletmeye çalışırlar.

Yurtharicindeki bir üniversitedenin hastanesi, Psikiyatri ve Psikoterapi Kliniği ve Polikliniği Direktörleri alkol tüketimi yahut genel olarak riskli tüketim davranışı olarak tanımlamıştır.

aynı vakitte, bağımlılık davranışının sarhoş edici hususlar aracılığıyla söz edilmesi gerekmez, çok spor da bir bağımlılık olabilir.

3. Cinsel bozukluklar

İlaç almanın yahut birtakım fizikî hastalıkların yanı sıra depresyon, ereksiyon meseleleri üzere cinsel bozuklukların en yaygın niçinlerinden biridir. Hatta depresyon hadiselerinin yüzde 80 ila 90’ında libido kaybı meydana gelir. Kalıcı problemler yaşarsanız, tıbbi yardım alın.