Dünya Türkiye’ye yardım eli uzattı: Hangi ülke ne kadar zelzele yardımı gönderdi?

kunteper

Global Mod
Global Mod
Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen sarsıntıların daha sonrasında Türkiye, milletlerarası yardımı da içeren dördüncü seviye alarmın ilan etti. Türkiye, memleketler arası topluluktan arama kurtarma faaliyetleri için yardım talebinde bulunurken neredeyse tüm dünya sarsıntı bölgesine yardım eli uzattı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler 13.5 milyon kişiyi direkt, dolaylı olarak ise tüm Türkiye’yi etkiledi. Tüm ülke sarsıntı bölgesine sarsıntı yardımından bulunurken dünya da yardımlarını gönderiyor. 400’den çok işçi ile en çok ve birinci olarak yardım gönderen Azerbaycan oldu. bir daha Yunanistan, İsrail ve diğer komşu ülkeler yardım gönderen birinci ülkelerden oldu. Gönderilen işçi an itibariyle bölgede kurtarma faaliyetlerine devam ediyor.

Dünya, Türkiye’ye yardım eli uzatıyor

Son bilgilere nazaran 50’den çok ülke Türkiye’ye işçi gönderiyor, ayrıyeten daha bir epey ülke maddi yahut materyal yardımı da gönderiyor. Aktarılanlara nazaran Çin’den okyanusun öteki yakası ABD’ye kadar ülkeler profesyonel gruplarını bölgeye gönderiyor yahut göndermiş durumda. Takımlar tam teçhizat gereçleriyle gelirken yanlarında arama kurtarma köpeklerini de getiriyor.

Türkiye’deki sarsıntı bölgesine yardım gönderen kimi ülkeler

• Azerbaycan: 420
  • KKTC: 200
  • İsrail: 167
  • ABD: 161
  • Rusya: 147
  • Meksika: 145
  • Fransa: 139
  • Macaristan: 116
  • Güney Kore: 110
  • Avusturya: 105
  • Hindistan: 102
  • Kazakistan: 101
  • Özbekistan: 100
  • İspanya: 90
  • Ukrayna: 87
  • İsviçre: 80
  • İngiltere: 77
  • Polonya: 76
  • Malezya: 75
elbet tüm yardım gönderen bu ülkelerle hudutlu değil. Daha bir epey ülke yardımlarını gönderiyor. Avrupa Birliği (AB) Kurulundan yapılan açıklamaya nazaran, AB Sivil Muhafaza Sistemi kapsamında şu ana kadar 30 arama kurtarma grubu ve tıbbi takım Türkiye’ye gönderildi. Toplam 21 Avrupa ülkesinden 1200 arama kurtarma bakılırsavlisi ve 79 arama kurtarma köpeği bölgeye geldi yahut geliyor.

Benim gördüğüm kadarıyla İtalya fazlaca hoş de bir jestte bulunmuş durumda. İtalya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin resmi hesabından gönderilen yardımlara ait “Ümitsizliğin gerisinde kaç ümitler var, Karanlığın gerisinde kaç güneşler var.” kelamları paylaşıldı. Hatırlanacağı üzere Türkiye, Covid-19 kapsamında İtalya’ya gönderdiği yardım gereçlerinin üzerinde bu kelama yer vermişti.