“Doğu Almanya benim için tamamen mevcut”

Leila

Global Mod
Global Mod
Kulturforum'daki Berlin Kupferstichkabinett'te düzenlenen “(Görünmeyen) Hikayeler” sergisi, hikayesi belli olmayan nesnelerle ilgili. Bunlar arasında sahtecilik, kaynak sorunları ve sahte tabanlı görseller yer alıyor. Sergi, her iki yılda bir gelenek olduğu gibi, geleceğin müze yapımcıları olan Berlin Devlet Müzeleri'nin gönüllüleri tarafından düzenlendi. Sergide eş küratör Louis Killisch ile tanıştık. Düzenlediği obje: Cumhuriyet Sarayı'ndan 80 kiloluk bir pencere camı. Louis Killisch bunları kendisi taşıyabilmek için spor salonunda özel olarak eğitim aldı.

Bay Killisch, Cumhuriyet Sarayı'na nasıl rastladınız?

Bu bana çocukluğumdan beri eşlik eden bir hikaye. 20 yıl önce Çin Terrakota Ordusu'nun sergilendiği sarayı ziyaret etmiştim. O zamanlar dokuz yaşındaydım. O dönemde saray geçici olarak kullanılıyordu ve yıkılmak üzereydi. Asbest kalıntısı yüzünden zaten içini boşaltılmıştı ve oldukça kötü bir bakıma muhtaç durumdaydı. Damlıyordu. Ama binayı çok etkileyici buldum.

Emmanuele Contini

Kişiye

29 yaşındaki Louis Killisch serginin küratörlerinden biri. Prusya Kültürel Miras Vakfı'nda gönüllü olarak çalışıyor. Bundan önce HU Berlin'in yanı sıra Londra ve New York'ta kültür ve medya çalışmaları okudu.

Sergiyi tasarlarken bunu hatırladınız mı?

Kesinlikle, çünkü bu “görünmemiş hikayeler”le ve sonuçta müzelerin nasıl ve nerede gerçekleştiğiyle ilgili. Bunlar genellikle politik yerlerdir. Mevcut sergi de dahil olmak üzere Humboldt Forumu için de durum aynı. Siyasi açıdan Cumhuriyet Sarayı'nın yıkılmasının gerçekten gerekli olup olmadığı tartışması hiçbir zaman durmadı. Orada sadece birkaç on yıl içinde üç farklı temsili binanın bulunduğu bir yerimiz var. Şehir sarayı savaşta hasar gördü ve bombalandı, ancak Doğu Almanya da sembolik nedenlerle onu yıktı ve 1970'lerde sarayı buraya yerleştirdi. Ancak, Doğu Almanya'nın kısa sürede çökmesi nedeniyle uzun süre faaliyete geçemedi. Son, bizzat sarayda mühürlendi. Halk Meclisi orada oturuyordu. Sarayın siyasi ve kültürel bir merkez olması amaçlanmıştı.

Komünizmin çöküşünden sonra sarayın ayakta kalıp kalmayacağı tartışıldı.

Binaya ve dışarıdan sanatsal müdahaleler yapıldı. Ve içeriden: sular altında kaldı. Bunu çok heyecan verici buluyorum. Ve bugüne kadar Humboldt Forumu henüz tam olarak kendisini bulamadı. İnsanlar bunu düşünüyor ve tartışıyor: Orada ne oluyor, sonra ne olacak? Yaratılan bu alanlar nasıl kullanılıyor? Benim için sergimizdeki bu saray diski boşa harcanan bir fırsatı simgeliyor. Belki o zamanlar insanların daha uzun süre durup ütopyaları tartışması gerekirdi. Biz müze ziyaretçileri artık camın yansıması sayesinde kendimizi görüyoruz. Sonuçta müzeler kiminle ilgilidir? İnsanlar hakkında. Hatta bakanlar bile.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Bu pencere bölmesi tam olarak neyle ilgili?

Sanatçı Heike Klussmann o zamanlar bu diskleri toplamıştı. Onaylattı yoksa hurdalığa gideceklerdi. Bu, 2006 yılında yıkım çalışmaları sırasındaydı. Klussmann, camları yeni binalarda mimaride sanat tarzında kullanmaya devam etmek istedi. Bir tür devşirme malzeme olarak.

Devşirme malzeme nedir?

Kayıp bir kültürün bileşeni. Diskler artık Kreuzberg'deki Köpenicker Straße'de eski bir tahıl deposunda saklanıyor. Aslında daha büyük bir tane göstermek isterdik ama bakır oyma dolabının statiği buna izin vermezdi. Bu diskin ağırlığı 80 kilogramdır. Eloksallı alüminyum çerçeveye sahiptir. Sarayın eski fotoğraflarından da anlayabilirsiniz: Bu bölme önden değil yandan. Camda sarayın tipik bakır rengi yansıması var.

Kusura bakmayın ama pek temiz görünmüyor.

Bilinçli olarak onları iyice temizlememeye karar verdim. Diskle her şeyi yapabilirdik. Tam anlamıyla bir sanat objesi değil, bir nevi hazır yapıt. Yıkımın fiziksel izlerini göstermenin uygun olduğunu düşünüyorum. Burada bir zamanlar su birikintisinin oluştuğunu görüyorsunuz. Ayna efektini istediğim için yine de biraz tozu temizledim.

Louis Killisch'in “(Görülmeyen) Öyküler” sergisindeki eseri Cumhuriyet Sarayı'nın penceresine yansıyor.

Louis Killisch'in “(Görülmeyen) Öyküler” sergisindeki eseri Cumhuriyet Sarayı'nın penceresine yansıyor.Emmanuele Contini

Artık sarayda bu kadar çok vakit geçirdiğinize göre yıkılmasına üzüldünüz mü?

Bir yandan evet. Çünkü o zamanlar aceleye getirildiğini düşünüyorum. Öte yandan bunu çok iyi değerlendiremeyebilirim, çünkü o zamanlar henüz çok gençtim. Yine de bir nostalji hissediyorum. Cumhuriyet Sarayı'na aşık oldum. Eski sarayın bazı bölümlerinin yapısal olarak Humboldt Forumu'na entegre edilip edilemeyeceği konusundaki tartışma bana devam ediyor gibi görünüyor. Belki Heike Klussmann'ın cephe elemanlarıyla bile. Bu konuda çok açık olacağını düşünüyorum.

Berlin'in doğusunda büyüdünüz ama Duvar yıkıldıktan sonra. Doğu Almanya konusuna nasıl yaklaştınız?

Doğu Almanya tamamen benim için mevcut. Ailem (Klaus Killisch ve Sabine Herrmann, editörün notu) Doğu Almanya'da büyüdü. Orada ikisi de kariyerlerine sanatçı olarak başladılar. Değişimle birlikte oldukça büyük bir değişim yaşadılar. Sadece olumsuz anlamda değil! Doksanlı yıllar ailem için harika bir yaratıcı dönemdi. Ama evet, Doğu Almanya ve eski Doğu Almanya'nın bir vatandaşı olarak sıklıkla tanınmamanız büyük bir konuydu. Neredeyse ikinci sınıf vatandaş olmak gibi. Annem ve babam bunu özellikle sanat bağlamında yaşadılar.

Ayrıca New York ve Londra'da da zaman geçirdiniz. Orada insanlar Doğu Almanya'ya Almanya'dakinden farklı mı bakıyor?

Zaten öyle bir izlenimim var. ABD'de Alman tarihine, özellikle de Doğu Almanya'ya karşı büyük bir hayranlık var. Ancak genel olarak pek fazla şey bilinmiyor. Doğulu bir sanatçının sergilenmesi New Yorklular için özel bir şeydir. Çünkü Gerhard Richter kadar yerleşik değil.

Baktığınız saray diski bu daha büyük serginin bir parçası. Burada sergiyle yaptığınız şey açısından bu ne ölçüde paradigmatik? Yoksa düşme ihtimali daha mı yüksek?

Bu diskin sıra dışı yanı: Klasik bir müze objesi olmaması. Etnoloji Müzesi'ndeki böceklerin olduğu kutular gibi. Özel bir koleksiyondan geliyorlar. Aksi takdirde bunların hepsi müze objeleridir. Ancak ilgili müzelerin koleksiyonlarında iniş çıkışlar yaşayan pek çok kişi var: Bazı resimler bir köşeye yığılmıştı. Disk bizim için aynı zamanda meta düzeyde müzelerin kabuğuyla da ilgili: Müze eğitimi nerede veriliyor?

Aslında diski buraya nasıl getirdin?

Aslında tahmin ettiğimden daha kapsamlı bir süreçti. Sanatçıyla Eylül 2023'te iletişime geçtim. Bir meslektaşımdan ipucu aldım. Sarayla ilgili bir şeyler yapmak istedim ama devlet müzelerinin koleksiyonlarında pek bir şey bulamadım. Bildiğim kadarıyla büyük bir kısmı Alman Tarih Müzesi'nde. Sarayda görülebilecek çok sayıda iç dekorasyon ve sanat eseri. Heike Klussmann o zamanlar çok açıktı. Ayrıca pencerelerle ilgili de bir şeyler yapılmasını ve pencerelerin orada öylece durmamalarını istiyor. Sonuçta bu hâlâ oldukça bürokratik bir süreçti: statiği kontrol etmek; teslimat. Bu şey ağır bir kamyon ve büyük ekipmanlarla geldi. Daha önce 10 euro deneme üyeliğiyle spor salonuna gittim, antrenman yaptım ve işe yaradı. (güler)

Tebrikler! Sergideki diğer favori objelerinizden birini bize göstermek ister misiniz?

Yan tarafta Müzik Enstrümanları Müzesi'nden bir akrilik saksafon görebilirsiniz. Ellili yıllardan kalma sözde Grafton saksafon. Disk gibi onun da arkasında ilginç bir dönüşüm geçmişi var. O zamanlar ucuz diye eleştiriliyordu. Ses o kadar da iyi sayılmadı. Ama sonra Charlie Parker gibi caz müzisyenleri bu saksafonu tam da “süngerimsi” sesi nedeniyle bilinçli olarak çaldılar. Bunun sonucunda değerlerde bir değişim yaşanmıştır. Artık bir koleksiyoncu öğesidir ve bir müzede bulunmaktadır.

Genç sergi organizatörleri olarak aslında sizden önceki kuşaktan farklı olarak ne yapıyorsunuz?

Olaylara farklı bir açıdan, farklı bir açıdan bakıyoruz. Bu bizi biraz rahatsız edebilir. İlk önce şunu bulmamız gerekiyor: Nasıl çalışıyor? Bu da birçok süreci sorgulamamıza neden oluyor. Bu sergi için konseptimizin bir kısmı bireysel bakış açımızdan bakmaktı. Tipik “objektif” küratörün görüşü olmadan. Bu aynı zamanda hassasiyetle de ilgilidir ve yalnızca köken sorunları söz konusu olduğunda değil. Deneyimlerime göre, eğer ona bu kadar sıkı ve objektif bir şekilde bakmazsanız ve bunun yerine şunu sorarsanız, erişim genellikle daha da kolaydır: Hangi nesneler beni özellikle etkiliyor? Benim durumumda bu sarayın penceresiydi.

(Görülmemiş) hikayeler. Arayın, görün, görselleştirin Kupferstichkabinett, Matthäikirchplatz, Çarşamba – Cuma 10:00 – 17:00, Cumartesi+Paz 11:00 – 18:00, 31 Mayıs – 25 Ağustos, açılış: 30 Mayıs, 19:00