‘Büyükanıt uzaklaştırdı Yalman geri yolladı’

Professional

New member
MERT İNAN/ İSTANBUL- Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) bakılırsavine 2003 yılında atanan Sadık Ercan’ın, Levent Göktaş’ı bir ekip hareketleri ve kendisine iletilen bilgilerden dolayı nazaranvden uzaklaştırmak istemiş olabileceğini lisana getiren Pekin, “Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay 2. Lideriydi. Ben de o devir İşçi Daire Başkanı’ydım. Büyükanıt bana, ‘Levent Göktaş’ı, Özel Kuvvetler’den alın ve öteki pasif bir birliğe verin’ dedi. Göktaş’ı Eğitim Doktrin Komutanlığı (EDOK) bünyesine verdik. Özel Kuvvetler’den bir subayın EDOK’a gönderilmesi, başlı başına düşünülmesi gereken bir konudur. Büyükanıt, Levent Göktaş’ın bir kadro yanlış davranışları yahut aldığı duyumlardan dolayı pasif misyona çekilmesini istediğini düşünüyorum” dedi.

İSMAİL HAKKI PEKİN

‘Pasif nazaranve verildi’

Pekin, 2002’den daha sonra Göktaş ile ilgili şahit olduklarını Milliyet’e şu biçimde anlattı: “2003 yılında Yaşar Büyükanıt 1. Ordu Kumandanı olmuştu. Kara Kuvvetleri Kumandanı ise Aytaç Yalman Paşa’ydı. Aytaç Yalman beni odasına çağırıp ‘Levent’i birliğine iade edin’ dedi. Ben de kendisine ‘Genelkurmay 2. Lideri sonucuyla EDOK’a gönderildi’ dedim. Yalman, ‘MAK olmasın, kendi birliğinde lakin pasif bir misyona verin’ dedi. Levent Göktaş’ı ÖKK bünyesinde öğretim başkanlığı bünyesine tayin ettik. Pasif bir ünitede gorevlendirilmişti. ondan sonrasında Genelkurmay 2. Lideri İlker Başbuğ olunca ‘Göktaş’ın ÖKK’ya tayinini kim istedi, geri gönderin diyen kim’ diye sormuştu. Ben de bu buyruğun Kara Kuvvetleri Kumandanı Aytaç Yalman’dan geldiğini söylemiştim. Anlattım, ‘tamam’ dedi.”

‘MİT Müsteşarı olmak istiyordu’

Pekin şunları söylemiş oldu: “Levent Göktaş, kendisiyle ilgili efsane yaratılmasını isteyen, kendini metheden birisiydi. Tek başına onlarca PKK’lının ortasına dalıp etkisiz hale getirdiği üzere şişirme söylentiler çıkartıyordu. Göktaş’ın MİT Müsteşarı olmayı istediğini herkes biliyor. Bunun için tanıdıkları vasıtasıyla daima abartılı efsaneler yaratarak lobi faaliyetleri yürütüyordu. Birileri tahminen de vakti vaktinde hem Hablemitoğlu’nun, hem Levent Göktaş’ın kulağına MİT Müsteşarı olacaklarını fısıldamış olabilir. Sayın Hakan Fidan, MİT’in başına geçmedilk evvel Başbakanlık Müsteşarlığı, bir süre de eski MİT Lideri Emre Taner’in yardımcılığını yapıyordu. Fidan’ın 2008’den itibaren MİT Müsteşarı olacağı aslına bakarsan biliniyordu. Levent Göktaş’ın MİT Müsteşarlığı (Başkanlığı) mümkün değilken bu çeşit hayallere kapılması ve daima lobi faaliyetlerinde bulunması sahiden enteresan.”