Belki sessizlikten sonra bir mırıltı

Leila

Global Mod
Global Mod
Bu kısa sergi, Berlin’in sanat ortamında yaygın olan parti pop-up’larından çok farklı. Bu aynı zamanda bir sanat buluşması, bir anma, bir miras ve bir yardım etkinliği. Bir fotoğrafta görüldüğü gibi, atölyesinde satılmamış resimleri “tereyağı tarafı” ile duvara bitişik duran bir ressam hakkındadır. Sanat dünyasından uzaklaşmış, susmuş ve ciddi bir depresyona yakalanmıştı. Bir zamanlar kübizmden pop art’a kadar her şeyden ilham alan rengarenk tablolarını artık kimse görmüyordu. Giderek daha esrarengiz, hatta daha distopik hale geldiler. Ancak giderek gürültülü hale gelen küresel kültür sahnesinde kitleler arasında göze çarpmadı.

Ulrich Schuster: “İsimsiz”, tarihsizUlrich Schuster, fotoğraf: Barbara Fischer

Çalışma onu besledi, sanat onu doldurdu

Lise diplomasına sahip eğitimli marangoz ve 1959 doğumlu, kendi kendini yetiştirmiş ressam Ulrich Schuster, 1980’lerin başında Aşağı Ren’deki Beuys kasabası Kleve’den ön cephedeki Batı Berlin şehrine taşındı. Marangozluk ve bakıcılık işi onu besledi ve sanat onu doldurdu. Daha sonra hastalık geldi. Artık hiçbir şey işe yaramadı. Son zamanlarda Berlin sanat camiasının da gözünden kaçan Schuster intihar etti.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Şimdi ailesi ve Art Kreuzberg derneği, bir diyalog sistemi olarak bir chatbot’un resim ve metinlerinden oluşan bir sergiyle tam sessizliğe ve hatta unutulmaya karşı koymaya çalışıyor. Sanatçının yapay zeka “temsilcisi” şu ifadeye benzer bir şey söylüyor: “Kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı olarak boya, ahşap ve kil ile ilgili zanaat deneyimimden yararlanıyorum. Sanatta, benim gibi geleneksel temsilin sınırlarını aşan ve aynı zamanda doğanın şiirine bağlı kalan tartışmalı bir yazar olan Hans Henny Jahnn gibi sanatçılarla öz yansıma ve bağlantı kurma alanı buluyorum. Sanatsal yaratımlarımda insan varlığına dair derin bir anlayış arıyorum…”

Ölen sanatçının ailesi, eserlerini satmak ya da bir depoda kaybolmasına izin vermek yerine, halkın mali desteğiyle, sanatın mekanları güzelleştirdiği ve engelsiz toplumsal etkileşime yol açtığı hayır kurumlarına ve derneklere bağışlamak istiyor. sosyal bir köprü.

Ulrich Schuster: Sessiz sanat chatbotla buluşuyor. 6 – 8 Ekim, misafir: Art Kreuzberg eV, Princessenstrasse 21, açılış: Cuma, 19.00 – 23.00, ardından: 7 Ekim, 11.00 – 22.00, 8 Ekim, 11.00 – 13.00