Bavullara sığdırılmış hayatların öyküsü: Mübadele

Leila

Global Mod
Global Mod
Yüzleşme, Hafıza Odası, Gavur Mahallesi… Ve daha onlarca stant.

Batman’da emekçi bir babanın oğlu olarak hayata gözlerini açan Ahmet Güneştekin, çocukluğundan itibaren resme ilgi duymaya başladı.

İlk standını okul kütüphanesi’nde daha 15 yaşındayken açan Güneştekin, dünyanın sayılı sanatkarları ortasına girdi ve farklı ülkelerde stantlar açtı.

Doğduğu coğrafyayı unutmayan Güneştekin, geçen yıl “Kendi Mahallem” dediği Diyarbakır’da açtığı “Hafıza Odası” standı ile uzun müddet gündemde kaldı.

Diyarbakır’daki stant ile ilgili, “Dünyanın bir hayli kentinde stantlar açtım, büyük sanat etkinliklerinin ortasında yer aldım. Ancak daima bu coğrafyada insanların, kendi ortalarından çıkan birinin yaptığı işleri görmesini arzuluyordum”diyen Güneştekin, bu defa “Gavur Mahllesi” standı ile gündemde.
Ege coğrafyasının her iki yakasında yaşayan insanların “mübadele” periyodunda yaşadıklarını husus alan stant, ismini de geçen yıl hayatını kaybeden Diyarbakırlı Ermeni Müellif Mıgırdıç Magrosyan’ın yaşadığı coğrafyayı anlattığı “Gavur Mahallesi” yapıtından aldı.

“Gavur Mahallesi”, bir bavula sığdırılmış hayatların kıssasını anlatıyor.

Güneştekin’in ‘Sanat pratiğimin en kapsamlı sergisi’ dediği çalışma, Gavur Mahallesi kitabındaki üzere kültürel çeşitliliği vurguluyor ve epeyce damarlı bir yapı üzerine kurgulandı.

Sergide, Görüntü yerleştirme, Fotoğraf, Seramik, üzere farklı disiplinlerde üretilen çalışmalardan oluşan geniş bir seçki yer alıyor. Ayrıyeten Sanatkarın son periyotta taş ve çelik gereçlerden ürettiği, Güneş Taşı “Sunstone” serisinden yaptığı heykelleri de stantta yer aldı.

Sanatçı, “Gavur Mahallesi” standını, yüzleşme serilerinin devamı ve en kıymetlisi olarak kabul ediyor.

Ahmet Güneştekin, sergide mübadele ve daha sonrasındaki tüm kitlesel yerinden edilmelerde olduğu üzere ayrıştırıcı uygulamaların memleketler arası mülteci ve göçmen dalgalarıyla daha görünür hale geldiğini anlatıyor.

“Gavur Mahallesi” standı, insan olmanın tarihî, kültürel ve politik olarak epeyce taraflı tesirlerini manaya imkanı da sunuyor.

Çok disiplinli bir çalışmayla biçim, malzeme ve yüzeyle ilgi kurarken geçmişi şimdiyle bir arada inceleyerek yaşananlara başkalığın gözünden bakmak için bir alan yaratan Güneştekin, konuşmasında değerli bildiriler verdi:

“Ben bir sanatçıyım ve vaktin şahidiyim. bununla birlikte tanıklık ettiğim bütün vakti daha sonraki jenerasyonlara sanat yoluyla bırakma bakılırsavim var. Benim yaşım ve yaşadıklarım hafızamda fazlaca derin izler bıraktı. Bir sanatçı olarak bunlara karşı kesinlikle bir eleştirimin olması gerekir.”

Serginin mesken sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de, Ahmet Güneştekin’in yapıtlarıyla kozmik izler bıraktığını söylemiş oldu.

“İzmir olarak bu kalıcı izlere konut sahipliği yapmanın gururunu daima taşıyacağız” diyen Soyer, şu biçimde devam etti:

“Gerçektende o denli bir sürat çağında yaşıyoruz ki; hayat bizle başlayıp bitiyormuş üzere yaşıyoruz. halbuki gerideki hafızayı tazelemezsek, yaptığımız yanılgıları tekrar etme riski var. Onun için hafıza epeyce değerli bir şey. Hele ki hafızayı sanatla hatırlıyorsanız, tazeliyorsanız bu biçimde epey daha kalıcı izler bırakıyorsunuz.”

Küratörlüğü’nü Şener Özmen’in yaptığı stant, 5 Mart 2023 tarihine kadar açık kalacak. Stant, ağır ilgi üzerine haftanın 7 günü saat 10.00 ile 18.00 içinde açık kalacak