Askeri gereç yardımına Ukraynalı askerden füze üzerine isimli teşekkür

Leila

Global Mod
Global Mod
Antalya’da yaşayan Ukraynalılar hem kendi yaptıkları el personelliği eserleri satarak tıpkı vakitte düzenledikleri bağış gecelerinden elde ettikleri gelirle savaş bölgesindeki askerlere gereç alıp gönderiyor. Askerler ise füzelere isim yazarak teşekkür ediyor.

25 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna ve Rusya içinde başlayan ve binlerce kişinin hayatını yitirdiği savaş günden güne daha da şiddetlenerek devam ederken 6 yıldır Antalya’da yaşayan ve askerlere yardım gereci gönderen Iryna Babiak Çete, savaş başladığı günden bu yana Ukrayna’daki askerlere yardım gönderdiklerini söylemiş oldu.

Babiak Çete, “Yardım için para toplamak epeyce sıkıntı, o yüzden Ukraynalı beşerler kendi yaptıkları şeyleri bize fiyatsız olarak gönderiyor. Burada kıyafetler, aksesuarlar, cüzdanlar, bebekler ve takılar üzere birfazlaca gereç var. Bunları satarak elde ettiğimiz gelirlerle Ukrayna’daki askerlere askeri materyal yardımı gönderiyoruz” dedi.

Satılması için eşyalar gönderen insanları tanımadığını aktaran Babiak, “bana Facebook’tan yazıyorlar, adres istiyorlar ve gönderiyorlar. Ukrayna’da soğuklar başladı ve biz yardım toplamak için geçtiğimiz gün bir aktiflik yaptık, orada da bu eserleri sattık ve gelen parayla askerlere kıyafet alacağız.

“Desteğiniz için minnettarız, bize güç veriyorsunuz”
Geçtiğimiz pazar günü askerlere materyal göndermek için yardım gecesi düzenleyen Babiak, “Savaş bölgesindeki askerlere gereç yardımı yapmak için aktiflik düzenliyoruz. En son yaptığımız aktifliğe 350 kişi katıldı ve 35 bin 450 Türk Lirası para toplandı. Buradan elde edilen gelirle askerlere materyal alıp göndereceğiz” tabirlerini kullandı.

Savaş bölgesinde bulunan ve yardım gönderilen birliklerin birinde vazifeli olan bir asker ise aktifliğe telefonla katılarak teşekkür etti. Asker, “Merhaba arkadaşlar. Onuncu tugayın temsilcisiyim. Başta ben olmak üzere tüm askerler dayanağınız ve bizi unutmadığınız için size minnettarız. Bize savaşma ve zafer için çabalama gücü veriyorsunuz ve biz kazanacağız. Dayanağınızın devamını nitekim sabırsızlıkla bekliyoruz. Ülkemizi özgür tutmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Düşmanlara vefat. Ukrayna için zafer” biçiminde konuştu.

Bağış için his biletleri sistemi
Iryna Babiak’ın eşi olan Bülent Çete kendi işletmesinde kullandığı bilet sistemiyle yardım gecelerinde bağış topluyor. Bağış yapanlar ise biletlere hislerini yazabiliyor.

Çete, biletlerin ortaya çıkış kıssasını, “Alanya’da düzenlenecek bir aktiflikte askeri materyal gdolayıp satmamı istemişlerdi ancak malzemeyi götürmek güç olacaktı ve aklıma kendi işletmemde kullandığım bilet sistemi geldi. 2 nüshadan oluşan biletler bastırdım” biçiminde anlattı.

Üzerinde satılacak eserin resmi ve fiyatı bulunan biletlerde hem de satın alan bireylerin hislerini yazabileceği bir de satır bulunduğunu belirten Çete, “Nüshalardan biri satın alana verilirken öbür nüshası ise askere aldığımız kıyafetin üzerine iliştirilerek askere gönderiliyor.

Biletler üzerinde yazan numaralarla da Facebook üzerinden beraberki askerlerin ona teşekkür iletisini nazaranbiliyor. 12 Liradan başlayan çoraplardan, 750 Liraya mont ve botlar da var. Herkes bütçesine nazaran katkıda bulunuyor. 16 tane eser var bunların hepsi orada en çok muhtaçlık duyulan şeyler. Uyku tulumu, postal ve mont üzere eserler var.

Askerler fazlaca minnettarlar, yaptığımız etkinliklerde telefonla askerleri arayıp, beşerlerle konuşturduk. bu biçimdece beşerler yardımın ulaştığını görmüş oldu” formunda konuştu. Yardımların gönderilmesiyle ilgili yasal yollar kullandığını ve müsaadeli kargo şirketleriyle gönderim sağlandığını aktaran Çete, ”insan olarak birine yardım etmek hoş bir his fakat keşke savaş olmasaydı ve biz bunları yapmamış olsaydık. Satılan bilete karşılık olarak biz eserleri alıyor ve yasal müsaadeli olan kargo şirketleriyle gönderiyoruz” dedi.

Askerler füzelere isim yazarak teşekkür ediyor
Askerler kendilerine yardım gönderen şahısların isimlerini yardım biletleri üzerinde gorerek o ismi füzelere yazıyor. Füzelerin fotoğraflarını ise toplumsal medyadan paylaşarak teşekkür ediyorlar. Askerlerin füze üzerine Türkçe olarak da “Çete ailesine selam” yazdığı manzara ise dikkat çekenler içinde yer aldı. Askerlerin yapılan yardımlardan hayli şad olunduğunu ve teşekkür etmek için füzelere isim yazdıklarını belirten Çete, “Oradaki birliklerden birinin kumandanı bizim yaptığımız yardımdan epey şad olmuştu.

Teşekkür etme emeliyle roketin üzerine yazmak için iletilerimizi istedi ve biz de iletimizi gönderdik. O da füzenin üzerine iletimizi yazdı. Tıpkı biçimde Ukrayna’da istekli olarak çalışan arkadaşlarımızın da iletilerini bu türlü füzelere yazdılar. Askerler burada yardım yapan insanlara teşekkür etmek için onların bildirilerini füzelere yazıyor” dedi.

İte Ukraynalı askerler için satılan eserlerden kimileri.