Antalya’da ‘Mahalleli’ ile ‘Karavancılar’ içinde Gerginlik: ‘Eziyet Haline Geldi’

semaver

Global Mod
Global Mod
Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki sokağa karavanların uzun müddetle park edilmesi, mahalleli ile karavan sahiplerini karşı karşıya getirdi. Karavancıların imajlarının rahatsız edici olduğunu savunan mahalleli, karavanların öteki yere taşınmasını istiyor.

Gürsü Mahallesi 322 Sokak’ta oturanlar, yol üzerinde park halindeki karavanlardan yakınıyor.

Karavancıların atık suları yola döktüğünü öne süren, bazılarının çamaşırları kurutmak için yol kenarlarına astığını söyleyen mahalleli, belediyeye tekraren şikayet ettiklerini ancak sonuç alamadıklarını kaydetti.

Tecem Sitesi’nde oturan hekim Feyza Yağmur, karavanların yerleşim yerlerinden uzakta boş yerde yahut karavancılığa müsait alanlara park edilmesi gerektiğini söylemiş oldu. Yağmur, 8 yıldır sitede oturduğunu belirtip, ‘Koronavirüs salgını öncesi Boğaçayı Parkı kuruldu daha sonrasında karavancılar buraya yerleşti. Güya onlar için yapıldı. Karavancılar, atıklarını bidonlara dolduruyor, bu da kokuya niye oluyor. Üçüncü kattaki Amerikalı arkadaşım bu niçinle meskenini satıp gitti. Sağlı sollu karavanlar niçiniyle burada yürüyüş yapmaya korkuyorum’ diye konuştu.

Parkın ortak hayat alanı olduğunu, beşerler memnun olsun, diye yapıldığını kaydeden Feyza Yağmur, ‘Ben konutumun karşısındaki parka geçemiyorum. Bu durumdan şikayetçiyim. Onlara nazaran eşitsizlik olabilir. her insanın ortak kullanmasına açık bir alanda karavana yerleşip bizleri hiçe sayamazlar. Buradan çocuğumu geçiremiyorum. Çocuklar bu hayat alanında oynayamıyor’ dedi.

Aralı, karavanların etrafa pis su bıraktığına, etrafa rahatsızlık verdiğine ait Yağmur’un kelamlarının gerçek olmadığını savunarak, ‘Burada kurallara uymayan bir tane karavancı yok. Dediklerinin biri bile yok’ diye konuştu.

“Kendi araçlarımızı park edecek yer bulamazken, buraya sabitlenmiş, plakasız birfazlaca karavan bulunuyor”

Mahallede esnaflık yapan emekli öğretmen Nükhet Uçaroğlu ise “Karavan konusu, eziyet haline geldi. Kendi araçlarımızı park edecek yer bulamazken, buraya sabitlenmiş, plakasız biroldukça karavan bulunuyor. Bizi endişelendiren bir mevzu. Birfazlaca imza topladık, mahalleli olarak verildi. Bize ‘Karavan parkı yapılıyor’ dediler, öbür sonuç çıkmadı. Bu karavanlar yerleşim yerlerine uzak olmalı’ diye konuştu.

Sokağa park ettiği karavanda ailesiyle yaşayan Hakan Ökten ise ‘Denize yakın ve park olmasından dolayı bu cadde karavancıların tercihi. bununla birlikte beşerler haklı. Karavanda kimlerin kaldığı, kimlerin yaşadığı belirli değil. Aranan bir şahıs, karavanda aylarca senelerca kalabilir. Gelen yok, giden yok, soran yok. Biz aile olduğumuz için problem yok. Apartman sakinleri bence haklı. Günübirlik gelip giden var, öbür emellerle karavan kullananlar var. Araçlarını park edip, gelip gidiyorlar. Kim oldukları belirli değil’ diye konuştu.