AK Parti’li Yazıcı: Fatura gelmişse ödemek zorundasınız

Professional

New member
AK Parti Genel Lider Yardımcısı Yazıcı, Rize’de deniz dolgusu üzerine inşa edilecek Kent Hastanesi çalışmalarını inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yazıcı’ya, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Zamlar geri alınana kadar elektrik faturalarını ödemeyeceğim’ kelamları soruldu. Yazıcı, “Siz devletin kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı bir imkandan faydalanmışsanız ve bir fatura gelmişse bunu ödemek zorundasınız. Siz neye güvenerek ‘Bu faturayı ödemem’ diyorsunuz. Onu şüphesiz ki kamu kurum ve kuruşlarının tahsil etme tekniği vardır. ‘Ben faturamı ödemeyeceğim’ demek, ‘Borcumu ödemiyorum’ demektir. Bir insanın borçlu olduğu biçimde borcumu ödemeyeceğim, demenin takdir edilecek bir tarafı olabilir mi? Bana göre burada vatandaşlık hakkının gereğini yapmıyorum manasına gelir. olağan olarak ki fiyatları protesto edebilir, eleştirebilir; bu her insanın hakkı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da hakkı fakat tercih ettiği formülü yadırgadığımı, yanlışsız bulmadığımı paylaşmak isterim. ‘Borcumu ödeyeceğim fakat bundan daha sonra elektrik kullanmayacağım’, deseydi mantıklı olurdu. Buna hiç bir kimsenin diyeceği yok” dedi.

Elektriğe yapılan artırımların keyfi değil zaruretten kaynaklandığını belirten Yazıcı, “Elektrik faturaları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Güç Bakanlığı imkanları zorlayarak halkımızın zahmetlerini azaltmaya çalışıyor. Elektriğe yapılan artırımlar keyfi bir durum değil, zaruretten kaynaklanan durumlar. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de güç üretiminde iklim koşullarından dolayı sıkıntılar yaşadık. Bu meselelerden bir tanesi de elektrik üretiminde dış kaynaklara bağımlı oluşumuzdur. Hepimiz kullandığımız malzemeleri daha dikkatli kullanalım. Hükümet de elbette ki bu yükü hafifçeletmek için devalar bulur ve devreye sokar. Biz insanımızın gündelik hayatını, sosyoekonomik sorunlarını azaltmayı siyasetimizin önceliği haline getirmiş bir anlayışa sahibiz” diye konuştu.

‘CUMHUR İTTİFAKI’NIN ADAYI ERDOĞAN’DIR’

Bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olmaması üzere bir durumun tartışma konusu yapılmayacak kadar açık ve net olduğunu kaydeden Yazıcı, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ya da başkanlık sistemine bir geçiş oldu. Bunun kuralları bir daha kondu. Kanun değişmiş, cumhurbaşkanlığı seçimine ait anayasanın 101’inci hususu başlığında bir daha kaleme alınmış. Bunun yürürlüğe girmesiyle eski mevzuat meyyit bir duruma geçmiş. ötürüsıyla yeni mevzuata göre Cumhurbaşkanı’mız 24 Haziran 2018 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olmuş, bu birinci adaylık. Daha evvelki adaylıkların bir kararı kalmamıştır. Anayasa değişikliği kadük hale getirmiştir. daha sonrasında ikinci cumhurbaşkanlığı seçimi 2023 Haziran ayında yapılacak. Anayasaya bakılırsa 2 kez seçilebilir. 2023 seçimlerinde de hiç tartışmaya açık olmayacak biçimde aday olma hakkı var. Bu hakkı kullanacak. 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu kadar açık ve net” dedi.