ABD’li Eski Bakan Anılarını Yazdı: ‘Külliye’nin Kapısını Kıracaktım’

semaver

Global Mod
Global Mod
ABD’de Donald Trump periyodunun Dışişleri Bakanı Mike Pompe anılarını kitaplaştırdı. Pompeo, devrin ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’nin Beştepe’deki Külliye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin uzaması üzerine kapıyı kırmaya çalıştığını öne sürdü.

ABD’nin eski Lideri Donald Trump’ın evvel CIA Yöneticisi, daha sonra Dışişleri Bakanı olarak bakılırsav yapan Mike Pompeo, ‘Never Give an Inch: Fighting For The America I Love’ (Asla En Ufak Taviz Vermeden: Sevdiğim Amerika İçin Uğraş Ederek) ismini verdiği anı kitabını yayımladı.

Pompeo kitabında Ekim 2019’da devrin ABD Lider Yardımcısı Mike Pence ile Ankara’ya yaptıkları ziyareti anlattı. Middle East Eye’dan Ragıp Soylu’nun aktardığına göre Pompeo, kitabında, şunları yazdı:

‘Erdoğan’ın sarayına vardığımızda, ‘birkaç dakikalığına’ Lider Yardımcısı ile baş başa görüşmek istediğini söylemiş oldu. Yarım saat kadar daha sonra mesken sahiplerine Lider Yardımcısı’nı görmem gerektiğini söylemiş oldum. Ses çıkmadı.

20 dakika daha geçti ve artık kararlıydım. Müsaade almadan koridoru geçtim ve Erdoğan ile Lider Yardımcısı’nın görüştüğü odanın kapısını açmaya çalıştım. Kilitliydi. çabucak sonrasında mevkidaşıma kapıyı kıracağımızı söylemiş oldum.’

“15 Temmuz belgeseli hayli çirkindi”

Pompeo, kitabında, Pence’e de kendisine 2017’de Türkiye’ye CIA yöneticisiyken yaptığı ziyarette izletilen 15 Temmuz darbe teşebbüsü hakkındaki belgeselin izletildiğinden ‘endişe ettiğini’ belirtti. Pence, kitapta, ‘O görüntü o kadar uzun ve yakışıksızdı ki bir akıl sıhhati sorunu saydım’ sözlerini kullandı.

Pompeo, kapıyı kırma teşebbüsünün güvenlik takımının Türk güvenliklerin agresifleşmesine sebep olacağı konusunda korktuğunu, lakin bu biçimde olmadığını kaydetti. Pompeo, Türk güvenlik nazaranvlilerinin kapıyı açtığını ve kendisinin de Pence ve Erdoğan içinde yapılan görüşmeye katıldığını yazdı.