81 Vilayette Hayata Geçiyor: MEB’den ‘Hastane Sınıfı’ sonucu

semaver

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sıhhat sorunu yaşayan çocukların konutta yahut hastanede eğitim görmelerine yönelik çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Özer, kamu ya da özel ayrımı olmaksızın 81 vilayette ‘hastane sınıfı’ kurulacağını deklare etti.

11 bin 22 öğrencimiz konutta eğitim hizmetinden yararlanıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sıhhat sıkıntıları sebebiyle konutta ya da hastanede tedavi bakılırsan çocukların eğitimlerine devam etmelerini için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için hayli boyutlu ve geniş kapsamlı faaliyetler yürütüldüğünü, bu kapsamda değerli faaliyetlerden birini de özel eğitim gereksinimi olan bireylerin toplumsal hayatın her alanında var olmaları, eşit eğitim fırsatlarından yararlanmaları ve toplumsal yaşantıyla bütünleşmeleri için devam eden çalışmaların oluşturduğunu belirtti.

Çocukların ayağına eğitim hizmeti

Bu bağlamda sıhhat sorunları niçiniyle sıhhat kuruluşlarında yatarak tedavi goren mecburî tahsil çağındaki çocukların eğitimlerini sürdürmeleri için hastane bünyesinde yahut meskende tedavisi devam eden çocukların ayağına eğitim hizmeti götürdüklerini vurgulandı.

Özer, sıhhat sorunları niçiniyle hastanelerde yatarak tedavi nazarann öğrencilerle uzun müddet tedavi gerektirdiği için meskende eğitim alan öğrencilerin hayattan kopmamaları ve eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmeleri için öğretmenlerin büyük fedakarlık gösterdiğini tabir etti.

22 vilayette 51 hastane sınıfında 1500 öğrenci eğitimlerine devam ediyor

Bugün prestijiyle sıhhat sorunları niçiniyle 22 vilayette 51 hastane sınıfında 1500 öğrencinin eğitimlerine devam ettiğini bildiren Özer, bu sınıfların her birinde iki sınıf öğretmeninin bakılırsav aldığını, muhtaçlık doğrultusunda öbür alanlardan da öğretmen nazaranvlendirilmesi yapıldığını kaydetti.

Bakan Özer, zarurî tahsil çağındaki özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerden sıhhat sorunu niçiniyle en az 12 hafta mühletle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayacağı ya da yararlanması durumunda sıhhati açısından risk oluşturacağı belgelendirilenlere ders yılı ortasında konutta eğitim hizmeti verildiğini hatırlattı.

Özer, Covid-19 salgını sürecinde öğretmenlerin büyük fedakarlık yaparak okulların açık kalmasını sağladığını anımsattı.

Öğretmenlerin bu fedakarlığı farklı tabanlarda de gösterdiğini vurgulayan Özer, ‘Ülkemizde bugün prestijiyle 11 bin 22 öğrencimiz konutta eğitim hizmetinden yararlanıyor. Ayrıyeten sıhhat sorunları niçiniyle meskende ya da hastanede tedavi goren çocuklarımızın eğitimlerine her ne kaide altında olursa olsun devam edebilmelerine imkan sağlamak için 81 vilayette kamu-özel ayrımı olmaksızın istenilen her noktaya hastane sınıfı kuracağız’ dedi.