2021’de en hayli cilt hastalıkları alerji ve benleri araştırdık

Muqe

New member
We Are Social 2021 raporuna bakılırsa bireylerin çevrimiçi olmalarının en büyük sebebi %63’lük oranla bilgi araştırması. Yani dünyadaki internet kullanıcılarının neredeyse üçte ikisi bilgi bulma gayesiyle internetten faydalanıyor. İnternet ve Televizyonda Sıhhat Bilgisi Arama Davranışı ve Bağlantılı Faktörler araştırması neticelerina bakılırsa etkin internet kullanıcılarının %95,37’si internette sıhhat araştırması yapıyor. Dünya genelinde internetten yapılan günlük aramaların yüzde 4,5’ini sıhhatle ilgili araştırmalar oluşturuyor.

Bu çerçevede alanında en büyük çevrimiçi hizmet sağlayıcısı DoktorTakvimi, 2021 yılında 39 milyon 129 bin 386 kullanıcı tarafınca açılan 59 milyonu aşkın oturumu baz alarak çıkardığı rapor, internette en epeyce hangi hastalıklarının aratıldığını, bu aramaların kentlere, coğrafik bölgelere bakılırsa nasıl şekillendiğini ortaya koydu.

en çok arama dermotoloji branşında yapıldı

2021 yılında en epeyce aratılan hastalık ve hastalık belirtilerinde % 18,8 ile cilt hastalıkları birinci sıradaydı.

% 13,8 ile alerji,
% 13 ile ben yer
% 10,3 hemoroit,
% 9,3 çocuk ortopedisi,
% 7,6 bel fıtığı,
% 7,2 riskli gebelik,
% 6,8 varis,
% 6,7 bayan hastalıkları,
% 6 iltihaplı romatizma.

Dermotoloji branşı yapılan aramalar cilt hastalıkları ve ben kategorileriyle toplamda %32,2; bayan hastalıkları ve doğum branşı ise riskli gebelik ve bayan hastalıkları ile ilgili yapılan aramalarla %13.9’luk bir hisseye sahip.

en çok sıhhat aramasını İstanbullular yaptı

En epey sıhhat araması yapan kullanıcıların bulunduğu kent %22.06 ile İstanbul.

% 15.10 ile Ankara,
% 8.49 ile İzmir aldı.

Vilayetler bazında bakıldığında Ankara, İstanbul ve İzmir’de en çok aratılan hastalık ve belirtileri sıralamasında cilt hastalıkları, çocuk ortopedisi hastalıkları ve hemoroitten daha sonra saç dökülmesi, ben, bel fıtığı, obsesif kompulsif bozukluk, varis, bayan hastalıkları ve iltihaplı romatizma yer aldı.

Karadenizliler ve Güneydoğulular alerji, Akdenizliler ben arattı

Coğrafik bölgelerine bakılırsa sıhhat aramasında birinci sırayı % 31,9 ile Marmara.

% 28 ile İç Anadolu,
% 13,2 ile Ege,
% 2,36 ile Doğu Anadolu

Marmara Bölgesi’nde cilt hastalıklarının akabinde en çok çocuk ortopedisi hastalıkları ve alerjiye yönelik aramalar yapıldı. İç Anadolu’da cilt hastalıklarını ben ve hemoroit, Ege’de ise ben ve alerji izledi.

Coğrafik bölgelere nazaran en epey aratılan hastalık ve hastalık belirtilerine bakıldığında ise cilt hastalıklarının her bölgede birinci 3 sırada yer aldı. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde en epeyce aranılan mevzu cilt hastalıkları; Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise alerji oldu. Akdeniz’de ise bir cilt hastalığı tipi olan ben arandı.