137 gün daha sonra memnun son

Leila

Global Mod
Global Mod
Bugün 17 Kasım Dünya Prematüre Günü…

Anne karnında 37 haftadan daha az kalarak dünyaya gelen bebekler prematüre olarak kabul ediliyor.

Dünya genelinde doğan her 10 bebekten 1’i prematüre doğuyor. Yükleri 1000 gramın altında olabilen prematüre bebekler için özel bakım gerekiyor.

Mersin’de 24 haftalıkken prematüre olarak 460 gram tartısında doğan Nazimasu bebek de onlardan biri. Akdeniz ilçesinde yaşayan 28 yaşındaki Meryem Sevim, hamileliğinin 20. haftasında sancılarının başlaması üzerine eşi Kemal Sevim tarafınca Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gdolayıldü.

Buradaki denetimlerinde gebeliğe bağlı yüksek tansiyon niçiniyle bebeğinin zehirlenme riski bulunduğu tespit edilen anne, ağır bakıma alındı. Tedavisi bir ay süren annenin, hamileliğinin 24. haftasında dünyaya getirdiği 460 gram yükünde, 25 santimetre uzunluğundaki kızına Nazimasu ismi verildi.

Erken doğum niçiniyle organları gelişmediği için kuvöze alınıp teneffüs aygıtına bağlanan prematüre bebeğe, Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi uzman hekimleri Mustafa Akçalı ve Hüseyin Şimşek tarafınca akciğer gelişimi için tedavi uygulandı.

Zorlu sürecin akabinde organlarının gelişmesiyle yükü 1950 grama, uzunluğu da 47 santimetreye ulaşan Nazimasu, hayat çabasını kazandı. Annesiyle buluşan bebek, sıhhat nazaranvlilerinin alkışlarıyla hastaniçin taburcu edildi.

Anne Meryem Sevim, Nazimasu’nun prematüre doğan ikinci bebeği olduğunu, Umut Can ismini verdikleri oğullarının 5 yaşına geldiğini söylemiş oldu. Bebeğinin hayata tutunmasına katkı sunan sıhhat gruplarına teşekkür eden Sevim, “İkinci kere bu duyguyu yaşadığım için doğuma dua ederek girip çıktım. Yalnızca bebeğimin sağlıklı olmasını diledim. İkimiz için de risk vardı lakin epeyce şükür yeterli gitti. Evvel Allah’a, daha sonra tabip ve hemşirelerimize hayli teşekkür ediyorum. Onlar için hayli dua ediyorum.” diye konuştu.

Bu süreçte yaşadıklarını unutamayacağını lisana getiren Sevim, şunları anlattı:

“Kızımın kalbi durdu, beyin kanaması geçirdi ve ameliyat oldu. O içeride ne yaşadıysa, ben de kapısında birebir şeyleri yaşadım. Çok şükür o günden daha sonra kızım toparlandı. Çocuğumu alıp çıkacağım vakit Allah’a şükrettim. Allah, tabip ve hemşirelerimizden binlerce kez razı olsun. Çok şükür kızımı kucağıma aldım. Hastaniçin memnunlukla, sevinçle, alkışlarla çıktık. Bu anı bekliyorduk. Çocuklarım her gün kardeşlerini soruyorlardı. Daima onları bırakıp hastaneye geliyordum. Onlar da artık memnunluktan havalara uçuyor. Ailemiz epeyce memnun, şu an fazlaca uygunuz.”

Sevim, kayınvalidesinin Nazima olan isminden esinlenerek bebeğe Nazimasu ismini verdiklerini de belirtti.

Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi Birim Sorumlusu Uzman Dr. Mustafa Akçalı da Nazimasu’nun hayata tutunması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Bebeğin adeta hayat savaşı verdiğine dikkati çeken Akçalı, şunları kaydetti:

“Nazimasu inanılmaz küçük ve yaşama bahtı epey düşük olan bebeklerden bir tanesiydi. Tedavi süreci ve güçlü süreçlerin akabinde memnun sona ulaştık. Nazimasu’nun kalbinin durduğu devirler oldu. Arkadaşlarımızla birlikte özverili bir biçimde müdahale ettik ve hayata döndüğünü gördük. Değişik bir his. Bu kadar gayretten daha sonra keyifli sona ulaşmak hem keyifli ediyor tıpkı vakitte çalışma şevkini arttırıyor. Aile birinci geldiği vakit fazlaca endişelilerdi, çocuklarını her an kaybedeceklerini düşünüyorlardı. Bebeği 137 gün sonunda taburcu ederken anne ve babası inanılmaz keyiflilerdi.”