“Ukrayna’daki savaş her şeyin üzerine kara bir bulut gibi çöktü”

Leila

Global Mod
Global Mod
Ev
Sanat
Thomas Plassmann: “Ukrayna’daki savaş her şeyin üzerine kara bir bulut gibi çöktü”

Karikatüristimiz Thomas Plassmann 2022 yılına ait yıllık sayısını sundu. Korkunç bir yıl, diyor. Ancak parlak noktalar da vardı.

Christine Müteşekkir

Karikatürist Thomas Plaßmann

Karikatürist Thomas PlaßmannÖzel

Karikatüristler, biz yazarların tam bir başyazıya ihtiyaç duyduğu şeyi birkaç vuruşla ifade edebilir. Çizimleri, iç karartıcı olaylar söz konusu olduğunda da – veya belki özellikle – anında bir etki yaratıyor. Karikatüristimiz Thomas Plassmann’ın yıllık cildini karıştırırsanız, hemen anlarsınız: Bu, 2022 yılında bir şekilde hiçbir şeydi. “Ukrayna’daki savaş her şeyin üzerinde kara bir bulut gibi asılıydı.” Sanatsal açıdan da korkunçtu, diyor. “Gerçekten acı çekiyorum ve kendimi zor kapatıyorum.” Bu çizimlere de yansıdı. “Artık şakasız çalışan çizgi filmleri düşünüyorum” diyor.

Birçoğu da yıllık hacme girmenin yolunu buldu. Örneğin, pastel renkli bulutlu nevresimler içinde uyuyan ve yeşil-kahverengi kamuflaj renklerde bir yorganın altında uyanan bir uyuyan var. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un 24 Şubat’ta yaptığı ve bugün farklı bir dünyada uyandığımızı söyleyen açıklamasını daha iyi tasvir etmenin yolu yok.

dönüm noktası

dönüm noktasıkarikatürist Thomas

Kötü zamanlar karikatüristler için iyidir derler. Thomas Plassmann cezaya hiç itiraz etmek istemiyor. “Her şey harika olsaydı mesleğimizden vazgeçebilirdik.” Ne de olsa koşulların eleştirisi, siyasi ressamların geçim kaynağıdır. Ancak kötü haber dışarı çıkmazsa, onu yeterince uygulamak zorlaşır. Muhtemelen tüm profesyonel meslektaşları adına konuşan Plassmann, “Bu yıl başka şeylerle dalga geçmeyi tercih ederdim” diyor.

Bir yıl önce korona pandemisinin pek çok sorundan yalnızca biri olacağı kimin aklına gelirdi? Plassmann, 2021 yıllık kitabında tam olarak bunu bir dilek olarak formüle etmişti ve ne kadar çabuk haklı çıkacağı hakkında hiçbir fikri yoktu.

Pandemi bu yıl ondan büyük bir fedakarlık talep etti. Virüs oğlunun düğününü mahvetti. Plassmann, “Partiden iki gün önce testim pozitif çıktı” diyor. Aile onsuz kutlamak zorunda kaldı. Şahsen, bu yıl başka açılardan da yorucuydu. “Bir dönüşüm gerçekleştirdik ve bu da bu zamanlarda oldukça zor” diyor ve gülüyor. En azından bu bitti. Ve sonra özel hayatta da gerçek bir güneş ışını vardı: üçüncü torunu doğdu.

Net sözler zamanı

Net sözler zamanıkarikatürist Thomas

Yeni yıl için temkinli bir şekilde iyimser. Ukrayna savaşında belirli bir nedeni olmasa bile umut her zaman oradadır. Sanatçı, “Ama böyle bir savaş sonsuza kadar süremez” diyor. Yılın her dönüşü doğal olarak biraz iyimserlik getirir. Ancak bu sefer biraz geri çekildi: “Umarım 2022 kadar korkunç olmaz.” Gelecek yıllık cilt bunun yapılıp yapılamayacağını gösterecek.

Thomas Plassmann: Sonuç olarak. yılın karikatürleri. Açık Metin-Verlag 2022, 18,95 Euro