Okulları kapatmak yanlış olur

Muqe

New member
Röportaj 9 Şubat 2022’de “RP-Online”da yayınlandı. Jan Drebes ve Kerstin Münstermann soruları sordu.

Bayan Stark-Watzinger, siz iki çocuk annesisiniz. Pandemide genç nesle karşı günah mı işliyoruz?

Çocukların, gençlerin, öğrencilerin ve ailelerinin üzerindeki yük çok büyük. Bir yanda eğitimsizlik nedeniyle, hem de sosyal hayata getirilen kısıtlamalar. İlk dalgaların deneyimlerinden ve Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra, eğitim hakkını güvence altına almak için her şeyi yapmalıyız.

En gençlerin dayanışması için bir tür tanınmaya mı ihtiyacı var?

Benim izlenimim, gençlerin öncelikle güvenli ve modern okullar istemeleri. Örneğin, daha fazla hava filtresi çok yardımcı olacaktır. Ve nihayet dijitalleşme, artık eğitim kaybı olmayacak ve daha fazla bireysel öğrenme mümkün olacak şekilde çalışmalıdır.

#WirWerdenLaut ile tanıştınız mı? Öğrenci temsilcileri görüşme talebinde bulundu.

Henüz değil ama bu hafta konuşmak için somut bir teklifte bulundum. Federal öğrenci konferansı ile bir tartışma çoktan gerçekleşti.

Taleplerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Omicron okulları karıştırıyor, sanki mücadeleden vazgeçilmiş gibi görünüyor.

Enfeksiyon dinamiklerinin ve Berlin’de zorunlu ikametin askıya alınması gibi kısa vadeli kararların belirsizliğe yol açtığını anlıyorum. Herkesin yararına, daha iyi iletişim ve planlama diliyorum. Ancak yüz yüze öğretim konusunu inisiyatiften farklı görüyorum. Düzenli testler, tutarlı bir şekilde maske takılması ve tutarlı bir şekilde uygulanan hijyen kuralları, yüksek düzeyde güvenlik sağlayabilir. Ayrıca okullarda daha düşük eşikli aşılama programlarına ihtiyaç vardır.

Okula zorunlu devamı değerli bir varlık olarak tanımladınız. Bu ne anlama gelir?

Okulları tekrar kapatmak yanlış olur. Çünkü etkileri ölümcüldür. Daha fazla öğrenme açığı ortaya çıkacak ve sosyal açıdan dezavantajlı öğrenciler geride kalacaktı. Yüz yüze öğretim, bir fırsat eşitliği sorunudur. Ayrıca, dijital teklifler henüz yeterince mevcut değil.

Testten bahsettiniz – yeni düzenleme henüz yok. Sizce okullar ne yapmalı?

Okulların yasal kesinlik içinde hareket edebilmesi için bağlayıcı bir asgari standart hızla belirlenmelidir. Ailelerin de güvencesi olsun diye.

PCR testi için öğrenci ve öğretmenlere öncelik verilmeli mi?

Pandemi, eğitim kurumlarının kritik altyapının bir parçası olduğunu gösterdi. Bu nedenle, Federal Sağlık Bakanı’na ve kabineye, okullara ve dolayısıyla öğrencilere ve öğretim görevlilerine de öncelik verilmesi gerektiğini açıkça belirttim. PCR testi hakkının herkes için saklı olması iyi bir şeydir.

Öğretmenler için de kurumla ilgili aşılara ihtiyaç var mı?

Öğretmenler arasında aşılama isteği zaten çok yüksek. Örnek olarak liderlik ediyorsun.

Genel aşı gelecek mi?

Her şeyden önce, Federal Meclis’te Parlamento’nun ortasından gelen grup önergeleri temelinde müzakere etmemiz güzel. Özgürlük ve sağlığın korunmasına yönelik tecavüzü dikkatle tartmak önemlidir.

Henüz karar verdin mi?

Hayır ama 18 yaşımdan itibaren genel aşı gerekliliklerine eleştirel bakıyorum. İnsan hayatını korumak için en hafif yolları seçmeli ve uzun vadede salgını arkamızda bırakmalıyız. Anayasal kaygılar yoksa, 50 yaşından itibaren aşıları zorunlu hale getirme eğilimindeyim.

Sendika hala gemide mi?

Birliğin meseleden parti siyasi sermayesi çıkarmak istemesine çok üzülüyorum. Başbakan Söder, tesisle ilgili zorunlu aşılamayı şiddetle savunan ilk kişilerden biriydi. Şimdi bunları uygulamayı reddediyor. Bu duyulmamış. Savunmasız grupların korunması en yüksek önceliğe sahip olmalıdır.

Mevcut gevşeme tartışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Perakendede ilk gevşemenin yaşanıyor olması güzel. Şimdi daha fazla açılış adımı planlamalı ve bunu iyi iletmeliyiz. Aynı zamanda sonbahara iyi hazırlanmak için en geç yazı değerlendirmeliyiz. Örneğin, okullardaki hava filtreleri için paranın ve ayrıca dijital anlaşmanın çağrılıp çağrılmadığını kontrol etmeliyiz.

RKI patronu Wieler’ın güveni hâlâ devam ediyor mu?

İyileşen duruma ilişkin iletişim çok talihsizdi ve belirsizliğe katkıda bulundu. Bu nedenle Federal Sağlık Bakanı, böyle bir şeyin tekrarlanmamasını sağlamalıdır.

Bay Wieler istifa etmek zorunda mı?

Federal Sağlık Bakanı buna karar vermeli. Ama çok güven kaybedildi.

Pandeminin üniversitelerde de yıkıcı sonuçları oluyor. Öğrenciler daha sonra işgücü piyasasında sonuçlardan korkmak zorunda mı?

Öğrenciler de pandemiden büyük zarar gördü, ancak durumla daha iyi başa çıkabiliyorlar. Öğrencilerin büyük öğrenme boşluklarını telafi etmesi uzun zaman alacaktır. Bazılarına ulaşılamadı. Korona yakalama programına ek olarak, yüksek oranda sosyal dezavantajlı öğrenciye sahip 4.000 okula özel destek verilecek olan başlangıç fırsatları programına da ihtiyaç vardır.

Derslere yetişmek için tatile çıkmayı düşünüyor musunuz?

Uzun vadede yardım etmeniz önemlidir. Yaz kampları güzel ama tabi ki yeterli değil. Bu nedenle okulları örneğin dijital eğitim açısından daha iyi bir konuma getirmemiz gerekiyor.

İklim koruma ve endüstriyel dönüşümdeki bir darboğaz, vasıflı işçi eksikliğidir. Eğitimi artırmak için ne yapmak istiyorsunuz?

Vasıflı işçiler için basit, modern bir göçmenlik yasasına ihtiyacımız var. Kanada örneğine dayalı bir puan modeli düşünüyorum. Ayrıca, yabancı mesleki niteliklerin daha hızlı tanınmasına ve yeterlilik sonrası fırsata ihtiyaç vardır. Birçok yabancı doğa bilimleri öğrencisinin ülkemizde kalması için ek tedbirler almaya çalışmalıyız. Mesleki eğitimi daha çekici hale getirmek için bir mükemmellik girişimine ihtiyacımız var. Karşılıklı değiş tokuşu teşvik etmek için üstün zekalıları destekleyen mesleki eğitim için de kuruluşların açılması buna dahildir. Ne de olsa, ekonominin iklim dostu dönüşümünün büyük zorluğu sadece akademisyenleri gerektirmiyor.