HES’in su borusu patladı: Heyelan ve su taşkınlar yaşandı

RAM

New member
Erzurum’da Tortum ilçesinin Pehlivanlı ve Bağbaşı yol ayrımına 500 metre aralıkta, özel işletmeye ilişkin HES’e su taşıyan boru, gece yarısı sıralarında patladı.

Yüksek bir noktadan geçen borudan akan su, heyelan ve taşkınlar ile etraftaki yollarda bölünmelere niye oldu. Zirveden akan su, tonlarca toprağı de birlikteinde sürükledi.

3 KİŞİ YARALANDI

Patlayan boruya müdahale etmek isteyen HES çalışanları İshak Yıldız (41) ve Erol Erkanlı (32) ile Murat Akçakoca yaralandı. Yaralılardan Yıldız ve Erkanlı Erzurum’da, Murat Akçakoca ise Uzundere Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Yaralıların sıhhat durumlarının düzgün olduğu bildirildi.

Su, Pehlivanlı köyünde özel işletmeye ilişkin balık tesisine de önemli ziyan verdi. Sulara kapılan yüzlerce balık etrafa yayıldı.

Vali Okay Memiş, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay İlker Şimşek, Karayolları Bölge Müdürü Alparslan Eşlik, DSİ Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, AFAD Vilayet Müdürü Selahattin Karslı ile birlikte heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

“10 MESKEN BOŞALTILDI”

İkiye ayrılan yolun karşısına geçmek için iş makinesinin kepçesine binen Vali Memiş, olay anından itibaren devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirtti.

Büyük bir tehlike atlatıldığını ve can kaybı yaşanmadığını belirten Memiş, “Tortum Taşdibi mevkisindeki heyelanda biriken suyun Pehlivanlı istikametinde bulunan konutlara ziyan verebileceği düşünülerek bölgede 10 mesken ihtiyati olarak boşaltıldı. Yıkılan ve hasar bakılırsan yollar kısa müddette onarılacak. Oluşan gölü tahliye edeceğiz” dedi.

Vatandaşın ziyanının karşılanacağını söyleyen Memiş, “Elektrik kısa müddette verilecek. HES ile ilgili olarak idari ve adli ne gerekiyorsa yapılacak, bunun faturasını ödeyecek. Halkımızı rahata kavuşturacak çalışmalar yapacağız. Herkese geçmiş olsun” halinde konuştu.

Heyelanla ilgili devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirten Vali Okay Memiş, “Su kitlesini tahliye ediyoruz. DSİ Bölge Müdürlüğü, menfez ve köprüleri temin etti. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafınca heyelanlı yerden süreksiz olarak Serdarlı yolunu ulaşıma açmış olacağız. Şu anda acil bir durumla karşı karşıya olduğumuz için evvela sizi rahata kavuşturacak çalışmalar yapacağız. Jandarma daima burada olacak, Kaymakam Beyefendi daima burada olacak” diye konuştu.

İHMAL İDDİASI

Bağbaşı Mahallesi’nde oturan Bektaş Bilmez, heyelan niçiniyle mezarlığın da yok olduğunu söylemiş oldu.

Annesi ve yakınlarının bulunduğu mezar yerini her yıl ziyaret ettiğinde su çıktığını gördüğünü ileri süren Bilmez, “HES yapıldıktan daha sonra mezarlıktan su çıkıyordu. Suyla ilgili yetkilileri ikaz ediyordum, bu suya bir deva bulunsun diye ancak ihmal ettiler, sonunda bu olay yaşandı” dedi.

Heyelanın yok ettiği mezarlıkla ilgili Vilayet Müftüsü ile görüştüğünü söz eden Vali Memiş, “Kabirlerle ilgili olarak Müftü Bey’e talimat verdik, İslami açıdan ne gerekiyorsa yapacağız. Benim kanaatim kabirleri mümkün olduğu kadar yapacağız” dedi.