CHP’li büyükşehir belediye liderleri, Tekirdağ’da toplandı

Professional

New member
CHP’li 11 büyükşehir belediye lideri, Tekirdağ’da bir ortaya gelirken, partinin klâsik hale gelen ‘Büyükşehir Belediye Liderleri Buluşması’nın 11’incisi gerçekleştirildi.

Buluşmaya CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Albayrak, “Büyükşehir belediye liderleri buluşmasının 11’incisini gerçekleştirdiğimiz manalı günde, iş birliğimizin geliştirilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlayan tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Düzenlemiş olduğumuz programın en verimli biçimde geçmesini diliyorum” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Torun ise “Bu toplantılardan pek başarılı niyetler çıktı, birtakım konularda ortaklaşıldı ve insanımıza en uygununu sunmak ismine önemli bir çalışma yapılıyor. Ben başta büyükşehir belediye liderlerim olmak üzere bütün belediye başkanlarıma teşekkür ediyorum. Tabi bu çalışmalar, ülkemizin ortasında bulunduğu her türlü aksiliklere karşın yapıldı. Bildiğiniz üzere bir pandemi süreci yaşadık, o pandemi sürecinde o sıkıntı şartlara karşın her türlü engellemelere karşın ülkeyi yönetenlerin 5 maskeyi dağıtamadığı süreçte belediyelerimiz her türlü vatandaşlarımızın meselelerini çözmek için büyük bir çaba içerisinde oldu. Onların 24 saat yanlarında oldular, ekmeğinden suyuna kadar her türlü muhtaçlığını karşılamak için dezenfektandan maskeye kadar efor sarf ettiler” diye konuştu.

CHP’li Torun, pandeminin akabinde gelen ekonomik meselelerin belediyeleri etkilediğini belirterek, “Ek bütçe yapmak zorunda kaldılar fakat hiç mazeret üretmeden, hiç bir vakit şikayet etmeden bu süreci de olumlu bir biçimde atlatma uğraşı içerisine girdiler. Yatırımları evvelaştirdiler; uçuk, kaçık projelerden kaçındılar ve çözülmesi gereken en değerli problemlerde başlayarak vatandaşlarımızın yanında oldular lakin bunu yaparken kredileri onaylanmadı, bunu yaparken yardımlar kesildi, bunu yaparken daima soruşturmalarla daima müfettişlerle bir biçimde engellenmeye çalışıldı. Dün içişleri bakanı da sayısal bilgilerle açıklama yaptı, biz belediyelerimizle ilgili meseleleri aktarırken kendisi evvel bakan yardımcısıyla devreye girdi.

Dün de bir görsel çekerek sayılarla anlatmaya çalıştı. O içişleri bakanlığı koltuğuna yakışmayan bakana bir kere daha söylemek istiyorum; biz senin ne yaptığını biliyoruz. O bakanlığı kullanarak bizim belediyelerimize operasyon çektiğini de biliyoruz. İki tane belediye liderini Şırnak’ta mahkeme sonucu sabit bulunmasına karşın nazaranvden almıyorsun fakat hakkında şu anda hiç bir kanıt olmayan belediye liderlerimizi nazaranvden alıyorsun. Kaldı ki daima iftiralarla bugüne kadar geldin, ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 557 terörle iltisaklı kişi var’ dedin. hiç bir şey çıkmadı, kala kala iki tane gassala kaldın” dedi.

Konuşmaların akabinde liderler, basına kapalı toplantıya geçti.